Menu
Publikováno dne

Nissan přichází s dronem GT-R: z 0 na 100 km/h za pouhých 1,3 sekundy

dron1

Nissan představil dron GT-R, který v kategorii závodních dronů řízených z pohledu pilota (FPV, First Person View) patří k modelům s největším zrychlením na světě.

Dron je zkonstruovaný tak, aby stačil novému Nissanu GT-R 2017 při filmování na závodních tratích, a disponuje stejně jako jeho automobilový protějšek těmi nejnovějšími technologiemi zvyšujícími výkon.

Dron GT-R byl navržen týmem Tornado XBlades Racing (vítězi soutěže World Drone Prix) a díky speciální závodní konfiguraci a tělu s nízkým aerodynamickým odporem dosahuje zrychlení z klidu na 100 km/h už za 1,3 sekundy.

Za účelem demonstrace předností obou strojů se dron GT-R střetl se silničním supervozem na náročném okruhu v Silverstonu.

dron2

Díky jedinečným technologiím a konstrukčnímu provedení dokáží oba stroje podat maximální výkon na rovinkách i v zatáčkách. GT-R přenáší výkon motoru V6 o objemu 3,8 litru s 24 ventily a dvěma turbodmychadly na všechna čtyři kola. Dron GT-R pak disponuje čtyřmi vrtulemi spojenými s motory XNova 2000 kV a je vybaven rámem v závodní specifikaci pro kvadropkoptéry Sky-Hero. Dosahuje díky tomu neuvěřitelného zrychlení.

Při závodu na speciálně vytyčeném okruhu v Silverstonu o délce 1,2 míle usedl za volant nového GT-R jezdec stáje Nissan NISMO Ricardo Sanchez. Pilotování dronu GT-R se pak ujal James Bowles, vítěz seriálu British National Drone Racing za rok 2015.

dron3

Nový model GT-R 2017 je ztělesněním nejvýznamnějších změn vozu od uvedení modelu R35 v roce 2007. Oproti dronu je vůz GT-R vybaven novými aerodynamickými prvky, které mu zajišťují pevný kontakt s vozovkou.

Co se týká zrychlení, dron nad vozem vítězí, ale kola brzy s rotory srovnávají krok: dron GT-R dosahuje maximální rychlosti 185 km/h, u vozu je to 315 km/h.

Ani neuvěřitelný systém pohonu všech čtyř kol vozu GT-R ale nemůže soupeřit se špičkovou obratností dronu, který se otočí na pouhých 30 cm. Vyladěná konstrukce mu umožňuje neuvěřitelně přesné a obratné manévry, z nichž se tají dech.

Bitvu na závodní trati můžete zhlédnout zde: https://youtu.be/ARHjF3T7MKI. Oba stroje budou k vidění také na akci Festival of Speed v Goodwoodu.

dron4